Máte novou zahradu? Nevíte si rady s její údržbou? Hledáte spolehlivého partnera na zahradnické práce?

Celoroční údržba zahrad zahrnuje především ošetřování okrasných výsadeb a kompletní péči o trávník.

Mezi nejčastější úkony pak patří:

Vyzkoušejte naše služby! Zabýváme návrhem a kompletní realizací okrasných zahrad včetně její dlouhodobé údržby. Proč si vybrat právě naše služby?

Jsme tradiční česká zahradnická firma s bohatými zkušenostmi v oboru a širokým záběrem služeb. Projektujeme rozsáhlé zahradní celky i běžné rodinné zahrady za domem. Navrhujeme a kompletně realizujeme veškeré zahradní stavby, vodní prvky, závlahové systémy, výsadbu okrasných rostlin i zahradní osvětlení. Protože jsme při zakládání zahrady přítomni od samotného počátečního návrhu, velmi dobře víme, jak se o takovou zahradu dlouhodobě co nejlépe starat. Nabízíme proto kompletní celoroční údržbu zahrad včetně údržby vodních prvků, ošetřování výsadeb i péče o trávník. Používáme výhradně kvalitní a ověřené produkty a komponenty a provozujeme stálou vzorovou zahradu, kde si můžete kdykoliv prohlédnout výsledky naší práce. Sídlíme v Českých Budějovicích, ale naše služby v oblasti údržby zeleně poskytujeme v celém Jihočeském kraji. A jaké konkrétní služby nabízíme?

  • řez a tvarování živých plotů
  • řez keřů a stromů
  • výsadba letniček
  • celkové hnojení
  • sečení
  • odplevelení
  • vertikutace trávníku
  • postřiky proti chorobám a hmyzu
  • mulčování
  • odvoz a likvidace bioodpadu

Ošetřování výsadeb

Ošetřování okrasných výsadeb je klíčovou součástí celoroční údržby zeleně. Především je nutné udržovat veškeré dřeviny v bezplevelném stavu mechanickým odstraňováním plevele během celého roku. Dále je třeba na jaře a v létě přihnojovat mladé rostliny, přidávat mulčovací kůru a provádět postřiky a řez dřevin

Co se týče péče o trvalky,

nabízíme pletí a řez odumřelých částí, postřiky proti hmyzu a houbovým chorobám, průběžné dosazování letniček nebo trvalek, jejich hnojení a případně také řez trvalek a aranži do váz podle přání klienta.

Řez dřevin

V rámci řezání okrasných stromů a keřů odstraňujeme nehodnotné dřevo, tj. zejména nemocné, slabé, suché a poškozené větvě a upravujeme celkový tvar dřevin odřezáváním nežádoucího dřeva. Dosáhneme tak růstové aktivity dřeviny pouze požadovaným směrem a můžeme regulovat kvalitu a kvantitu kvetení v průběhu let. Pro udržení dobrého vzhledu rostliny je třeba tuto údržbu provádět pravidelně každý rok a u tvarovaných živých plotů minimálně dvakrát ročně.

Řez dřevin je klíčový

také pro zvýšení stability stromu a vyřešení kontaktu dřeviny s okolními překážkami. Složitější prořezávání stromů a keřů rozhodně nedoporučujeme provádět svépomoci. U každého řezu je totiž nezbytné přesně odhadnout reakci dřeviny na odříznutí konkrétní větve, jinak hrozí nevratné poškození celého stromu.

Péče o trávník

Péče o trávník je velmi častým požadavkem na pravidelnou údržbu zahrady. Zahrnuje pravidelné zavlažování, kosení, vertikutaci, hnojení, aerifikaci, odplevelení a další. Klíčová je zde především pravidelná péče, která je nejlepší prevencí před vážným poškozením trávníku. Rozhodně nedoporučujeme čekat, až samotný problém nastane a teprve poté jej řešit.

Co se týče vlastní údržby,

ako první je třeba vyřešit zavlažování. Trávník můžeme pravidelně ručně zalévat nebo využít některý z automatických zavlažovacích systémů, který Vám zaručí přesné množství vodních srážek a jejich rovnoměrné rozložení po celé ploše trávníku. Jedině tak lze dosáhnout stále zeleného a funkčního trávníku po celé vegetační období. V rámci našich služeb provádíme také návrh a realizaci bezúdržbového závlahového systému. Jsme certifikovaným partnerem společnosti Hunter a můžeme Vám nabídnout kompletní instalaci i následný servis profesionálního závlahového systému na míru.

Sečení

Sečení trávníku patří mezi obvyklé zahradnické práce. Provádí se v závislosti na ročním období, podle počasí a také podle typu trávníku. Většinou platí, že sečeme maximálně jednu třetinu nadzemní části trávy. Tedy například pokud má být výška trávníku asi 4 cm, přichází sečení na řadu při výšce asi 6 cm. Jedině tak lze zajistit trvalou životaschopnost trav, stálou zdravou barvu a optimální hustotu travního porostu.

Příliš časté sekání

nedokvetlých trav nebo naopak nepravidelné kosení přerostlého porostu může způsobit nežádoucí houstnutí nebo změnu barvy z příjemné sytě zelené na vybledlou zelenožlutou.

Vertikutace

Vertikutace představuje mechanickou údržbu zeleně, při které se v trávníku soustavně prořezávají trávní drny do hloubky asi 0,5 cm. Tento vertikální řez se provádí zjara a na konci léta pomocí vertikutátoru se soustavou ocelových nožů kolmo postavených k půdnímu povrchu. Tímto procesem se rozrušuje a odstraňuje zamechování a travní plsť, podněcuje se tvorba nových výhonů a trávník se tak omlazuje.

Dále se tak omezuje

růst plevelů, vyhrabává se suchá odumřelá tráva a lehce se nakypří povrch půdy, který pak lépe přijímá živiny, vláhu a vzduch. Po ukončení vertikutace je vhodné trávník pohnojit dusíkatým hnojivem a zasít vzniklá holá místa travní směsí. Trávník by měl velmi brzy zhoustnout a zabarvit se svěží zelenou barvou.

Hnojení

Sekáním trávníku a odstraňováním posekané travní hmoty se půda zbavuje potřebných živin, které je nutné vracet do půdy zpět. Jedině tak lze zajistit jeho zdravý růst a přirozenou sytě zelenou barvu.

Přihnojování

dusíkatými hnojivy provádíme minimálně třikrát ročně, přičemž na podzim je vhodné použít hnojivo s vyšším obsahem fosforu a draslíku, které podpoří kořenový systém a sníží riziko vymrznutí a napadení houbovými chorobami.

Aerifikace

Trávník je často namáhán chůzí a častými přejezdy sekaček. Dochází tak ke sléhání a zhutnění půdy, čímž se snižuje množství vzduchu v půdě. Aerifikace, neboli provzdušnění, představuje mechanickou údržbu zeleně, při níž se půda propichuje do hloubky asi 7 cm a umožňuje se lepší pronikání vody a hnojiv ke kořenům.

Tráva tak může

hlouběji zakořenit, zvyšuje se její odnožování a trávník může houstnout. Na aerifikaci navazuje potažení trávníkovým substrátem, které umožní regeneraci travního drnu a výrazně zvýší kvalitu trávníku.

Likvidace plevelů a postřiky

Likvidaci plevele provádíme mechanicky a chemickou cestou. Jedná se především o dvouděložní plevele, které je třeba co nejrychleji a co nejúčinněji odstranit z travního porostu. K tomu využíváme selektivní herbicidy, které účinkují pouze na trávníkový plevel a nijak neohrozí jednoděložné trávy.

Takto jsme schopni

proniknout až ke kořenům rostliny během několika dnů a zcela ji odstranit z travního porostu. Pro prevenci před houbovými chorobami používáme kombinaci několika fungicidů, které lze využít i pro ošetření napadeného trávníku a zamezení rozšiřování choroby na zdravý porost.

Návrhem a realizací to nekončí. Údržba zeleně je pevnou součástí našich služeb, které nabízíme jak našim stálým zákazníkům tak všem ostatním.

Ze zkušenosti víme, že odborně udržovaná zahrada vypadá vždy mnohem lépe a všem přináší větší užitek i potěšení. Využijte naše zkušenosti s moderními metodami údržby zahrad a dopřejte si vždy zdravou a vitální zahradu i trávník před domem.

Máte novou zahradu? Obáváte se složité údržby zeleně? Jak pečovat o svůj trávník? Zajímá Vás ceník našich zahradnických prací? Chcete vědět víc? Kontaktujte nás a rádi Vám poradíme a nabídneme naše služby!